İçeriğe geç

Visual Studio 2019 Yeni Özellikler

Bilindiği üzere Visual Studio 2019 sürümü yayınlanmıştı. Bu sürüm ile birlikte geliştiriciler bazı yeni özelliklere sahip olabilecekler. Örneğin; daha iyi search özelliği, tek tıklama ile code clean yapabilme, gelişmiş debugging özellikleri ve IDE içinde pull request yönetimi gibi özellikler yer almakta. Bunlar geliştiriciler için tasarlanmış özelliklerden bazılarıdır.

Başlangıç Sayfası:
Artık başlangıç penceresi olarak yeni bir tasarım görmekteyiz. Bu yeni tasarım üzerinden Azur veya GitHub bir repository klonlayabiliyoruz, yeni bir proje oluşturabiliyoruz ve kod değişiklikleri için bir klasör açabiliyoruz. Buna ilaveten “Continue without code” şeklinde bir ibare var ki bu herhangi bir solution açmadan IDE içine girmemize olanak tanıyor. Açılış sayfası tasarımın yeni hali aşağıdaki gibidir:

Arama Özelliği:
Bir diğer güncelleme ise arama kutucuğu özelliğidir. Visual Studio her şeye erişmemizi mümkün hale getirdi. Arama kutucuğu IDE’nin eski sürümlerine göre daha hızlı, basit ve daha etkili hale gelmiş. Menüler, ayarlar, componentler ve kodlar üzerinde arama yapabilmekteyiz ve arama yaparken ilgili kısa yolları da görebiliyoruz. Böylelikle onları daha sonra ezberleyip etkin şekilde kullanabiliriz.

Tek Tık ile Code Clean:
ReSharper kullananlar bilir. Kod üzerinde belirli kurallar çerçevesinde kodun kalitesini arttırmak mümkün olabiliyor. İşte bu tool yardımı olmadan benzer özellikleri bu IDE içinde artık görebileceğiz. IDE içinde sarı ampul simgesine geldiğimizde bize hataların, uyarıların ve önerilerin listesi görüntülenir. Buna ilaveten “Configure Code Cleanup” ifadesine tıkladığımızda Code Clean için kuralları yönetebileceiğimiz bi pencere açılacaktır. Code clean için kendi kural listelerinizi belirleyebilir ve kodunuzu bu kural setlerine göre işletmeniz mümkün olabilir.

Debugging Yenilikleri:
Visual Studio 2019 ile birlikte kod hatalarını düzeltirken watch, autos ve locals isimli yeni özellikleri kullanarak değişkenlerimizi ve özelliklerini hızlı şekilde bulabiliyoruz. Arama yaparken nesnenin search deeper olarak yani nesnenin alt tipleri üzerinde de arama yapmak mümkün olabiliyor. Varsayılan olarak değeri 3 şeklinde belirlenmiştir ve bunu güncellemek mümkün olabiliyor veya sadece nesnenin root diye tabir edebileceğim hali üzerinde de arama yapılabiliyor. Nesne içinde property araması yapılabileceği gibi value araması da yapabilmek mümkün olabiliyor ki bu benim beğendim bir özellik. Örneğin elinizde bir array var ve içindeki datalar üzerinde bir value araması yapmanız oldukça kolay ve kullanışlı bir özellik olacaktır.

Bu özelliklere ilaveten bazı küçük özelliklerden de bahsetmek mümkündür. Bunları aşağıdaki gibi liste olarak sıralayabilirim.

  • CTRL + SHIFT + V kombinasyonunu bilenler bilir. Bu özellik ile clipboard tarafındaki kopyalanmış değerler üzerinde gezinme yapabiliyorsunuz. Visual Studio 2019 ile bu özelliğe bir yardım penceresi eklemişler ve bu kombinasyonu kullandığınızda kopyaladığınız eski değerleri görebileceğiniz küçük bir pencere açılacak. Bu sayede kopyalanmış olan değerlerden birini seçebileceğiz.
  • Kodlarınızı checkin yapmadan önce Stash özelliği ile local ortamda versiyon olarak saklayabilirsiniz. Bunu daha önce Shelve özelliği ile yapabiliyorduk fakat bu özellik ile kodlar sunucu tarafında yeni versiyon olarak tutuluyordu.
  • Birden fazla katmanı olan bir projeyi açarken artık Visual Studio 2019 sayesinde “Do not load project” özelliğini kullanabileceğiz ki bu durum projenin çok hızlı açılmasını sağlayacaktır. Proje açıldıktan sonra üzerinde çalışacağımız projeleri manuel olarak dahil edip kullanabiliriz. Hatta projenizin sadece sizi ilgilendiren katmanları için .slnf uzantılı bir filtreleme özelliği hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sonraki açılışlarda sadece sizi ilgilendiren katmanlar load edilecektir.
Tarih:Software Architecture

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.