İçeriğe geç

Değişkenleri İsimlendirme Standartları

Yazılım geliştirme süreçlerinde kaynak kodlar içinde bulunan değişken isimleri, o anki yakaladığımız ivmeyi hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Örneğin x ve z şeklinde 2 değişken ile karşılaştığımızı varsayalım. Bu değişkenlerin ne işe yaradığını anlamak için öncelikle ilk oluşturulduğu bölümü bulmalı sonrasında ise hangi kısımda değer verildiğini incelememiz gerekli olacaktır. Bunun yerine daha anlaşılır ve standartlara uygun bir değişken tanımlama biçimini benimsersek kodun okunabilirliği daha anlaşılır olacaktır. Örneğin bunun için standart olarak belirlenen isimlendirme tiplerini inceleyebiliriz.

Pascal Standartı

Bu standart ile değişken oluşturan programcılar baş harfleri büyük yazarlar. Buna uygun birkaç değişken tanımlamasını aşağıdaki gibi yapabiliriz.

PersonelAd

PersonelSoyad

ToplamSiparisSayisi

Camel Standartı

Pascal standartı ile hemen hemen aynıdır ve aralarındaki fark bu yazım biçiminde ilk harfin küçük harfle yazılmasıdır. Buna uygun örnekleri aşağıda inceleyebiliriz.

– personelAd

– personelSoyad

– toplamSiparisSayisi

Hungarion Standartı

Yapı itibariyle aynen Pascal Standartını kullanır. Buna ek olarak değişken tipinin de anlaşılabilirliğini sağlamak adına başına bir öntakı alır. Alacağı öntakılar aşağıdaki gibidir.

Tür Takı Örnek
bool b bSiparisDurumu
char ch chIlkHarf
double d dOrtalamaSatisFiyati
float f fOrtalamaMaas
int n nSatisAdet
long l lBoy
string sz szPersonelAdi

Underscore Standartı

Yapı olarak Pascal Standartı kullanılır ve buna ilave olarak degişken aralarına alt çizgi yerleştirilir. Örnek değişken isimlerini aşağıda görebiliriz.

– Personel_Ad

– Personel_Soyad

– Toplam_Siparis_Sayisi

Upperscore Standartı

Bu standart için tüm harfler büyük olacak şekilde oluşturulur ve genelde proje içindeki sabitleri tanımlamak için kullanılır.

– PERSONEL_AD

– PERSONEL_SOYAD

Hangisini Kullanmalı?

Herkes kendine en yakın hissettiği bir standartı alıp kullanabilir. Fakat örneğin bir proje içinde Camel Standartına göre bir yol izlenmişse ve projeye sonradan dahil olmamız durumunda yine aynen bu yazım standartına özen göstermemizin daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Genelde benim gözlemlemiş olduğum şudur ki; projelerde değişken isimlendirmeleri olsun metot isimlendirmeleri olsun standartlardan uzak şekilde hazırlanmakta ve bu da kodun okunabilirliğini düşürmektedir. Projelere sonradan dahil olan kişiler için içinden çıkılmaz durumlar oluşabiliyor.

Tarih:Software Principles

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.