İçeriğe geç

CKEditor için CKFinder Entegrasyonu (Asp .Net)

FCKEditör‘ün yeni yüzü olan CKEditor‘e bir dosya yöneticisi olan CKFinder’i entegre edebiliriz. Öncelikle CKEditor ve CKFinder için gerekli dosyaları indirmemiz gerekli ve bu dosyaları projemizde ana dizine almalıyız. “ckfinder” klasörü içinde bulunan “_Samples” klasörünü sorun çıkarmaması açısından silebilirsiniz. Yüklediğimiz dosyaların içinde gelen “bin” klasörlerindeki .dll dosyalarını projemize referans verdikten sonra entegrasyon işlemine başlayabiliriz.

Projemizde CKEditor kulladığımız kısım için code behind tarafındaki gerekli kodlar aşağıdaki gibidir.

    CKFinder.FileBrowser _FileBrowser = new CKFinder.FileBrowser();
    _FileBrowser.BasePath = “/ckfinder/”; //Uygulamayı port üzerinden çalıştırıyorsanız ana dizinde(localde) bu klasörü göremez ve tilda(~) koymanız çözüm olabilir.
    _FileBrowser.SetupCKEditor(CKEditor1);

ckfinder

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra “ckfinder” klasöründe bulunan config.ascx dosyası üzerinde ayarlama yapmak gerekebilir. Örneğin CheckAuthentication() isimli metot ile yazma izni varsayılan olarak “False” belirlenmiş durumdadır ve bunu “True” olarak belirlemeliyiz. Bunun yanında SetConfig() metodu içinde bulunan “BaseUrl” isimli değişkene dosyaların yükleneceği klasörün yolunu belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca burada yüklenmesini istediğiniz yada istemediğiniz dosya uzantılarını belirleyebilmeniz de mümkündür.

CKFinder’i projelerinizde demo olarak kullanabilirsiniz veya şuradaki adresten satın alabilirsiniz.

Tarih:ASP .NET

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.